Zabytkowe wille w Konstancinie

W województwie mazowieckim, zaledwie 20 kilometrów od centrum Warszawy, znajduje się niewielkie miasteczko z historią sięgającą XIX wieku. Konstancin-Jeziorna to miejsce, które przyciąga turystów – swój urok zachował park zdrojowy, ale też zabytkowe wille i pałace. Architektura sprzed setek lat wciąż zachwyca i stanowi inspirację dla nowej zabudowy, w tym także dla projektantów nowoczesnego osiedla Wille Tercja.      

Park zdrojowy i tężnia to znane atrakcje Konstancina. Jego uzdrowiskowy charakter sięga 1926 roku i sprawia, że do dziś pojawiają się w miasteczku turyści, weekendowi wycieczkowicze, ale też nowi mieszkańcy, którzy wybierają tę lokalizację, jako dobre miejsce do życia. Nic dziwnego – do centrum stolicy mamy z Konstancina zaledwie 20 km. Duże miasto na wyciągnięcie ręki z jednej strony, spokój małej miejscowości z drugiej. Nie sposób nie wspomnieć, że jest to miejscowość malownicza również ze względu na obecność tradycyjnej architektury, zabytkowe wille w Konstancinie powstały w XIX i XX wieku.

Willa Esterki to przykład budynku w stylu modernistycznym z elementami funkcjonalizmu. Wyróżniają ją: asymetryczna bryła, płaskie dachy i liczne okna.

Willa Zorza formą architektoniczną nawiązuje do neoklasycystycznego pałacyku. Co ją charakteryzuje? Boniowane ściany, półkoliste okna, tralki w balustradach schodów oraz attyki.

Willa Pod Wieżą to przykład budynku w stylu neorenesansowego zameczku z początku XX wieku. Wyróżniają ją: doskonałe proporcje, oszczędny detal architektoniczny, nieregularny plan, wieża z dekoracyjną loggią wspartą na filarach.

Willa Szwajcarka to przykład budynku w stylu szwajcarskich pensjonatów z drewnianymi werandami opartymi na słupach i balkonami zaprojektowanymi dookoła budynku – to jeden z pierwszych pensjonatów wybudowanych w Konstancinie. Na przestrzeni lat charakterystyczne detale architektoniczne zmieniały się. Do dziś zachowały się: drewniana balustrada balkonu na dekoracyjnych wspornikach oraz łukowato wygięte wsporniki pod okapem.

Willa Granke – to odrestaurowany wraz z ogrodzeniem budynek z około 1914 roku. Rewitalizacja willi pozwoliła na zachowanie wieży z wewnętrznymi schodami oraz werandy z drewnianą snycerką. Udało się również zachować piec kaflowy, a także płytki podłogowe z zachowaniem wzorów.

Wiele z zabytkowych willi w Konstancinie to nie tylko perełki architektury i świadectwa historii, ale obiekty, które zyskały drugie życie i mają funkcje użytkowe (placówki edukacyjne, muzea, restauracje, biura). Stanowią też inspirację dla nowej zabudowy, w tym także dla osiedla Wille Tercja. Znajdujące się tam trzy luksusowe apartamentowce to realizacje o unikalnej architekturze, która nawiązuje właśnie do początków Konstancina sięgających XIX wieku. Budynki zespołu zaprojektowano w stylu klasycystycznym. Forma elewacji jest uporządkowana, symetryczna, a historycznego charakteru nadaje mansardowy dach i rozbudowane balkony na narożnikach. Osiedle idealnie wpisuje w klimat uzdrowiska i potęguje urok okolicy.